fallback

Т. Дончев: Много са вариантите за участие на държавата в сделката за ЧЕЗ

Влизането на държавата в сделката може да бъде усложнено от Търговския закон и европейските енергийни правила

08:48 | 02.03.18 г. 6

Много са възможните вариантите за участие на държавата в сделката за ЧЕЗ България, сега е важно да се сондира каква е позицията на чешката компания, съобщи в ефира на "Нова телевизия" вицепремиерът Томислав Дончев.

Той допълни, че правителството ще бъде "безкрайно внимателно, разходвайки публични средства" за покупката на дял в енергийното дружество.

Дончев отказа да коментира какъв дял обмисля държавата да закупи от ЧЕЗ България, макар че очакванията са, че ще бъде поне блокираща квота от 34% от капитала на ЧЕЗ България, и посочи, че обсъждането на подобни варианти сега е "сметка без кръчмаря".

По-рано в ефира на "Нова телевизия" енергийният експерт проф. Атанас Тасев пък припомни, че пред влизането на държавата в тази сделка може да има няколко трудности, породени от Търговския закон и от либерализационните пакети за енергетиката на ЕС. Той обясни, че чешката CEZ Group е само един от акционерите в ЧЕЗ България с дял от 67%, а останалите се държат от български пенсионни дружества.

При желание държавата да купи дял от капитала този пакет първо ще бъде предложен на останалите акционери, каза Тасев. По отношение на европейските правила либерализационните пакети забраняват компании със собственост в активи за производство на електроенергия да имат дял в разпределението на електроенергия.

Вицепремиерът призова всички политици да изяснят дали имат пряко или друго участие в сделката - разговори и други контакти с останалите участници в процедурата, каза още Дончев. За него оставката на енергийния министър Теменужка Петкова е "морален ход", защото познанството й с Върбакова може да породи съмнения.

Ситуацията около продажбата на активите на CEZ Group показва проблем в правомощията на институциите. Това не е първата подобна сделка, припомни още Дончев. През 2011 година E.On продаде активите си в Източна България на чешката Energo Pro, но тогава купувачът е бил голяма компания с опит в тази дейност и тогава сделката не е предизвикала такъв отзвук.

От изслушването в енергийната комисия в Народното събрание Дончев е видял, че "Инерком" има ясна визия как ще се използва заемно финансиране и от къде ще дойдат кредитите. Според вицепремиера българската компания ще осигури около 20-30% собствен ресурс за сделката, а останалите средства ще дойдат от международни банки.

За него писмото от Чехия, в което са посочени Българската банка за развитие (ББР), както и още две други банки, отразява начален етап от развитието на сделката и според него реалните финансиращи институции ще бъдат други.

Томислав Дончев коментира още и решението за приватизацията на енергийния сектор през 2004 година. Според него трудно може да се определи дали то е добро или лошо, защото в ЕС има примери с изцяло държавни и с изцяло частни участници в този сектор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:31 | 12.09.22 г.
fallback